ghahraman
05 خرداد 1402 - 18:07

روسیه ممکن است روابط دیپلماتیک با نگلیس را قطع کند

روسیه ممکن است روابط دیپلماتیک با نگلیس را قطع کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه روسیه امروز جمعه هشدار داد ممکن است که با توجه به دخالت قابل توجه لندن در درگیری‌های اوکراین روابط دیپلماتیک خود را با انگلیس قطع کند.

وال استریت ژورنال هفته گذشته گزارش داد که «نیروهای ویژه از یگان‌های SAS و SRR ارتش انگلیس و همچنین یگان‌های SBS نیروی دریایی این کشور در منطقه‌ای بسیار نزدیک به خطوط مقدم جنگ در اوکراین حضور دارند.

این نشریه آمریکایی مدعی شد که پرسنل انگلیسی مستقیماً در نبرد با نیروهای روسی دخالت ندارند، «اما نقش رهبری آنها بر فعالیت نیروهای ویژه اوکراین در عملیات خرابکارانه کی‌یف علیه راه آهن، فرودگاه و سایر گره‌گاه‌های لجستیکی روسیه مشهود است. 

وبگاه راشاتودی برای اظهار نظر در مورد این مقاله از وزارت خارجه روسیه پرسید که آیا مسکو می تواند ادعاهای WSJ را تأیید کند و در صورت تایید، آیا این می‌تواند منجر به قطع روابط با بریتانیا شود یا خیر.

این وزارتخانه در پاسخی در روز جمعه گفت که «به خوبی از تلاش‌های مستمر لندن با هدف ارائه کمک نظامی به رژیم نئونازی در کیف آگاه است».

در بیانیه این وزارتخانه آمده حمایت بریتانیا شامل تامین سخت‌افزار نظامی داخلی و خارجی به اوکراین، آموزش نیروهای اوکراینی در بریتانیا و سایر نقاط اروپا، تبادل اطلاعات، پشتیبانی مشاوره و مشارکت احتمالی در برنامه‌ریزی عملیاتی-تاکتیکی ارتش [اوکراین] است. 

در ادامه این بیانیه آمده است: «نمی‌توانیم احتمال مشارکت انگلیسی‌ها در برنامه‌ریزی، سازماندهی و حمایت از حملات تروریستی رژیم کی‌یف در خاک روسیه از جمله از طریق ارائه اطلاعات را رد کنیم».

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که پاییز گذشته دبورا برونرت سفیر بریتانیا در مسکو را پس از حمله پهپادهای اوکراینی به کشتی‌های روسی در بندر سواستوپل کریمه در پاییز گذشته احضار کرده است. در این بیانیه آمده است: دیپلمات‌های روسی به برونرت به دلیل «مشارکت فعال متخصصان نظامی بریتانیا در آموزش و تأمین واحدهای نیروهای عملیات ویژه اوکراین، از جمله برای انجام عملیات خرابکارانه در دریا» اعتراض شدیدی کردند.

این وزارتخانه افزود: روسیه این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در زمان و مکانی که انتخاب می‌کند، به چنین رفتاری از سوی بریتانیا پاسخ دهد و تاکید کرد که «تمام مسئولیت عواقب فعالیت‌های مخرب لندن کاملاً بر عهده طراحان و عاملان این اقدامات بی‌ملاحظه است».

انتهای پیام/ 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1239631